CPU ve GPU Madenciliği Nedir?

Bildiğimiz üzere dünya genelinde büyük bir gelişme yaşayan kripto paralar büyük yatırımcıların da destekleriyle birlikte her yere yayılmış bulunuyorlar. Bitcoin’inhepsine öncülük yapması yaşanacak olan tek bir dalgalanmada bütün kripto paralarında büyük zararlar görebileceği açıkça ortadadır. Çünkü hepsinin alt yapısını Bitcoin taşımaktadır.Bitcoinmerkezi konumu olmayan kripto paradır. Bundan dolayı Devletler yasal şekilde sistemin kullanmasına izin vermemektedirler. Merkezi konumun olmaması yaşanacak olan herhangi bir sorunda durumun karşılanmayacağı veya hesap sorulacak kimsenin ortada olmaması için yasal şekilde hizmet sağlamamaktadır. Fakat devletler tarafından Bitcoine olumlu yorumlar geldiği zamanda da piyasa hacminde yükselmeler oluyor. Aynı şekilde olumsuz yorumlar aldığında da piyasanın düşmelerine sebebiyet doğurabiliyor. Yapılan yorumlar yatırımcı kişilerin paralarını yatırmalarına veya çekmelerine neden olduğu için büyük düşüşler meydana geliyor. O yüzden devlet destekli kripto paralar piyasa da daha fazla yoğun şekilde rekabet görmektedir.

 

CPU ve GPU Madenciliği Nedir?

CPU madenciliği üretilen kripto paraların ortaya çıkmasına ve piyasada kullanılmasına olanaklar sağlamaktadır. Yüksek işlemci kapasitelerin bir araya getirilerek kurulan sistemler sayesinde blok zincirleri üzerinden geçen şifreleme yöntemleri çözülebilmektedir.Blockhainteknolojisinden yararlanan kripto paralar üzerinde blok zincirleri kurulmaktadır. Bunun sayesinde madenciler oluşan zincirleri çözerek blok başına BTC sahibi olabilmektedirler. Madencilik kavramını daha iyi kavrayabilmeniz için normal günlük hayatımızda rastlayabileceğimiz konular üzerinden örnekleme yapalım. Altın madencileri bir dağı delebilmek için belli envanterlere sahip olmaları gerekiyor.Bu envanterler sayesinde dağı delerek en alt kısmında bulunan altınlara erişim sağlayabiliyor. Aynı şekilde CPU madenciliği de bu şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Blok zincirlerin altında bulunan şifreleri çözerekBTC’lere sahip olabiliyorlar. CPU sistemleri normal bilgisayarlarda kullanmış olduğumuz işlemcilerin bir araya getirilerek yüksek çözünürlükteki matematiksel işlemleri çözümü için kullanılıyor. Blok zincirlerinde yer alan şifrelemelerin çözülmesi adına işlemci seviyeleri kullanılmaktadır. Fakat her geçen gün biraz daha zorlaşan BTC madenciliği işlemcilerin blok zincirlerini çözmesine yeterli olmamaktadır. Pekizorlaşan seviyeleri atlatmak için ne yapmamız gerekiyor? Bunun içinde üretilmiş olan GPU sistemleri devreye girmektedir. GPU hakkında genel bilgileri aşağıdaki yazımızda belirteceğiz.
GPU Madenciliği Nedir?

GPU madenciliğin ikinci seviyeye alınmasındaki temel etken ise işlemci yani CPU sistemlerinin bazı noktalarda yetersiz performanslar sergilemesidir. GPU (ekran kartları) CPU (İşlemci) veri tiplerine göre daha fazla matematiksel işlemler çözebiliyorlar. Aynı zamanda göstermiş oldukları hızlılık performansları da bu alanda kullanılmasına olanak tanıyor. Bilgisayarlarımızda bulunan GPU veri tiplerinin iyi olması bilgisayardan daha iyi performans almamıza olanak tanıyor. Aynı şekilde onlarca büyük verilerden oluşan GPU ekran kartların bir araya getirilmesiyle BTC madenciliğin üzerinde yer alan blok zincirlerin çözülmesine avantaj sağlıyor. Bitcoin madenciliğini yapan kullanıcılar hem çözmüş oldukları blok zinciri başına komisyon almaktadırlar. Hem de dağın altında buldukları BTC’lerin sahipleri olabilmektedirler. Böylelikle enerji ve diğer alanlarda kaybettikleri masrafları fazlasıyla karşılayabiliyorlar.

 

Madenciliğin Zorlu Yanları Nedir?

Bitcoin madenciliğine giriş yapabilmeniz için öncelikle enerjinin kesilmeyeceği bir ortamda hizmet vermeniz gerekiyor. Çünkü 7 gün 24 saat boyunca çalışan sistemleriniz blok zincirlerin çözülmesi için çalışmalar sürdürmektedirler. Bu durumlarda enerji bağlantısının kesilmesiyle birlikte devamı getirilen bütün blok zincirlerini kaybetme durumu yaşayabilirsiniz. Elektriğin kesileceği durumda ikinci seçenek olan elektrik kaynakları devreye girmesi sizin için daha iyi olacaktır. Eğer Madencilik işlemlerine girmek istiyorsanız yukarda sizlere anlatmış olduğumuz CPU ve GPU sistemlerinden bir tanesinden başlamanız gerekecektir. Sizlere önerimiz ikinci seçenekte yer alan GPU’dan devam etmeniz daha iyi sonuçlar almanıza olanak tanıyacaktır.