Doların son durumu nedir? Bu hafta içerisinde ne olacak?

Merkez bankası tarafından yapılmış olan peş peşe hamleler sonrasında dolar 6,44 TL seviyesine kadar geriledi. Fakat bu dakikalarda 6,94 seviyesinde bulunmakta. Euro fiyatları ise 7,92 TL civarında bulunuyor.

ABD ve Türkiye arasında yaşanmaya devam eden bu gerilimin sürmesiyle ve doların dünyada güç kazanmasıyla piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Dolar kuru, Türkiye piyasası kapalıyken bile değer kazanıp uluslararası piyasada 7,2169 TL’yi görürken, Merkez Bankasından gelen peş peşe hamleler sonucunda geriledi.

Dolar kuru gün içerisinde en düşük 6,4461 TL’yi görürken, tekrar yükselip 6,94 TL civarında hareket ediyor. Euro ise 8,2240 TL seviyesine kadar gerileyen EURO ise Merkez Bankası’nın peş peşe hamleleri sonrasında daha da gerileyip 7,3120 TL’ye indi. Şu dakikalarda ise EURO kuru 7,9359 TL’de bulunmakta.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 22.11, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 25.51 seviyesinde bulunuyor.
Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksinde ise yükseliş sürüyor. Dolar endeksi 96 puanın üzerindeki hareketini sürdürürken, şu dakikalarda 96.12 puanda hareket ediyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1416 seviyesinde hareket ediyor.

Dolar kurunun bu artışına karşılık Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu swap sınırlaması getirdi.

Yeni gelen swap sınırlaması nedir?

Yurt dışında yerleşik olanların yasal özkaynaklarının %50’sini aşan, bir ayağı dolar bir ayağı TL olan işlem yapamayacaklar. Şu ana kadar yaptı iseler, özkaynaklarını kriter seviyesine çekmeleri gerekecek. Gereken seviyeye gelene kadar yeni işlem yapamayacaklar.

Peki bundan sonra dolar ne olur? Yükselir mi yoksa düşer mi?

1 Ağustos itibariyle ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlar başladı ve devam etmekte. Bu yaptırımlar hafif dereceli olarak adlandırılıyor fakat etkisi ciddi anlamda zarar veriyor. Şuanlık sadece İçişleri ve Adalet Bakanlığına yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar Magnitsky Yasası gereğince uygulanmaya başlandı. 2009’da bir iş adamının Rusya’da gözaltında bulunurken ölmesi sonucu Amerika tarafından Rus bürokratların ihmali sonucunda iş adamının öldüğü gerekçesi öne sunulup haklarında ceza istenmesiyle beraber Magnitsky Yasası ABD tarafından oluşturuldu. İnsan haklarının ihlal edilmesi konusundaki cezaları konu alıyor. ABD’nin ardından Kanada, İngiltere, Estonya, Litvanya ve Letonya’da yasayı kabul etti. 

Magnitsky Yasası gereğince İçişleri ve Adalet Bakanları bu ülkelere giriş yaparsa tutuklanacak ve bu ülkelerdeki tüm mal varlıklarına el konulacak.

Bu yaptırımın ardından 2. bir hamle olarak ABD, Türkiye’nin alacak olduğu F35’ler üzerinden de bir yaptırım planı uygulayarak F35 alışverişini iptal etti.

Ayrıca özel sektöründe etkileneceği bir çok şirketi listeye ekleyip onlara da yaptırım uygulama kararı alacağı tahmin edilmekte. Şuana kadar olan olayları, yaptırımları göz önüne alırsak başta hafif olarak adlandırdığımız yaptırımlar bile ciddi hasar verip doları 7 TL üzerine çıkartıp rekor kırmasına sebep olmuş durumda. Gerilimin daha çok artacağını ve yaptırımların çoğalması ile birlikte önümüzdeki günlerde döviz kurlarında artış olabilir. Ancak aradaki krizin çözülmesi, yaptırımların kalkması veya Türkiye’nin daha farklı bir yol deneyerek ticaret yaptığı diğer ülkelerle farklı anlaşmalara giderek yaptığı değişiklikler doları tekrar 5 TL’nin altına düşürebilir.

 

Sizde altın, dolar, euro kurlarındaki düşüncelerinizi, fikirlerinizi yorum kısmından paylaşıp önümüzdeki günlerdeki olası artış/azalışlarla ilgili fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.