Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyen kişiler kendilerine sunulmakta olan İslami şartlara uygun bankalardan hizmet almaları gerekiyor. Belli zaman dilimlerinde açıklanmakta olan Faizsiz ödemeli kredi avantajları bankalardan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı şekilde bir diğer seçenekler arasında yerini alan faizsiz kredi alma durumu eminevim gibi altın günleri projelerin oluşturduğu kurumlardan yararlanma durumları yapılması gerekiyor. Sürekli şekilde faizsiz kredi imkanlarını sunmayan bankalar genel olarak düşük bütçe garantisi dahilinde kullanıcıların istemiş oldukları faizsiz olanaklar hizmeti sağlayabiliyorlar. Fakat yüksek tutarlarda ödeme almak isteyen kişiler için faizsiz konut kredileri avantajları sunulmuyor. Şimdi gelelim bizlere bu hizmetleri sağlamakta olan kredi bankalarını detaylı şekilde incelemeye alalım.

 

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen faizsiz konut kredisi hizmetleri sürekli olarak bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Hizmetlerin nasıl sağlandığı,eminevim projesi kapsamı neleri ele alıyor? Gibi temel yazıları ele alalım. Öncelik olarak bizlere bu şartlar altında hizmet veren bankalar Mevduat Bankaları, Kalkınma ve Yatırım bankaları adı altında toplanıyor. Kalkınma ve yatırım bankaları kullanıcılarına sunmuş olduğu hizmetler dahilindefon karşılığıyla faizsiz olarak kredi imkanlarını tanımaktadır. Aynı şekilde araç ve ihtiyaç kredilerini de bu hizmetler adı altında sunma durumları söz konusu olabiliyor. Kalkınma ve yatırım bankalarının sağlamış olduğu hizmetler kendi içerisinde iki farklı ayrı dala ayrılıyor. Bunlarda Kamu sermayeli katılım bankaları ve özel sermayeli katılım bankaları olarak hizmet sunmaktadırlar. Bu iki farklı kategori içerisinde sizlere hizmet sunan bankalardan bir tanesine faizsiz konut kredisi adı altında başvuruda bulunabilirsiniz.
Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalara Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Yukarda belirlemiş olduğumuz bankalardan herhangi birinden faizsiz kredi almak istediğiniz de internet şubeleri veya bulunduğunuz yerde bulunan şubelerden birine giderek başvuruda bulunma talebinizi doğrulayabilirsiniz. Almak istediğiniz evi seçmeden önce öncelikle hangi bankadan kredi çekeceğinizi veya ev fiyat aralıkların ne kadar olacağı konusunu detaylı şekilde ele almanız gerekiyor. Bu durumları gerçekleştirdiğiniz zamanda başvuracağınız bankada eviniz 100.000 TL değerinde ise ortalama 25 Bin TL nakit paranız veya buna eş değer döviziniz olması gerekiyor. Yani rakam yüzdenizin ortalama %25’lik durumuna tekabül etmesi lazım. Almak istediğiniz evin tapu durumunu kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü bankalar alınan bankaların ipotek işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan şartların yerine getirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Yani evin tapusu gibi temel işlemlerin yapılmaması durumunda yapacağınız başvurular geçersiz sayılacaktır. O yüzden tapu ve iskanı alınmış durumuna dikkat etmenizde fayda olacaktır. Tapunuz aylık almış olduğunuz maaşın dekontu ve size ait olmasını gerektiren diğer belgelerle birlikte başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda bulunmadan önce bankadan evin faizsiz krediye uygun olup olmadığını belirlemek için ön başvuru online olarak bankanız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bankalar Uygun Faizsiz Kredi Olanaklarını Nasıl Seçer?

Öncelik olarak daha önce bankalardan alınan kredilerin eksiksiz şekilde ödemesi durumunda faizsiz kredilerden yararlanma olanaklarınız daha da artmaktadır. Banka tarafından yapılacak olan araştırmada sizin hakkınızda ve ev konusunda herhangi bir durum ile karşılaşmaması sonucunda ödeme tutarınız ya sizin hesabınıza ya da belirlemiş olduğunuz evin sahibinin hesabına otomatik olarak yapılmaktadır. Eğer araştırma sonucunda banka tarafından istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmesiyle gibi durumlar yaşanırsa istenmekte olan faizsiz tutar talebiniz geri çevrilecektir. Ödemeleriniz durumlara göre farklılık gösterip herhangi bir engel olmadığında da yukarıda belirlemiş olduğumuz iki hesaptan birine ödeme gerçekleştirmektedir. Detaylı şekilde anlatmış olduğumuz kuralları yerine getiren adayların sorunsuz şekilde ödemeleri almaları banka tarafından ön görülüyor.