Findeks Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Bankalar kendilerini güvence altına almak için oluşturmuş oldukları FİNDEKS alt yapısı sayesinde kimlerin kredi alıp ya da alamayacakları tek bir tıkla öğrenilebiliyor. Diğer yazılarımızda da sizlere detaylı şekilde kredi notları hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu yazımızda da kredi notunu yükseltmek isteyen kişilere ipuçları vermek istiyoruz. Kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notları ortaya çıktığından beri insanlar senetle yaptıkları işlemlerinden vazgeçerek bankacılık sektörüne yönelmeleri yapmışlardır. Fakat burada da bankalar kendilerini güvence altına almak için oluşturmuş oldukları FİNDEKS ortalama cetveline göre kredi hizmetlerinden yararlanmalarına olanak tanıyor. Kredi puanlama sisteminin düşme nedeni bankalardan almış olduğumuz kredileri zamanında ödemeyerek sözleşmeye riayet etmememizden kaynaklanıyor. Yapılan sözleşmeleri zamanında teyit eden kullanıcılar puan düşürme yerine yükselmeler yaşayarak ileriki zamanlarda sunulan diğer hizmetlerden yararlanmalarına referanslar doğuruyor.

 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bir ev satın aldığımız zamanda veya borçlandığımızda bankalara başvurarak bizlere sunulan kredi hizmetlerinden yararlanma talebinde bulunuruz. Zamanla bankadan almış olduğumuz borçların geri ödemesini yapmadığımız taktirde kredi notu olarak adlandırmış olduğumuz sistemden düşük puan almaktayız. Kredi notu çalışma mantığını sizlere daha iyi aktarmak için normal hayatta yaşadığımız olaylardan esinlenelim. İnsanlar temiz bir sicile sahip oldukları zamanlarda başvurdukları iş yerlerinde diğerlerine göre daha iyi planda olarak işe alınma süreçleri hızlanmaktadır. Fakat farklı suçlarla yargılanan kişilerin sicilleri kabarık olduğunda başvurulan işte daima geri planda kalarak kendilerine iş imkanları sağlanmamaktadır. Peki siz olsanız kime işinizi teslim edersiniz? Tabi ki de birinci seçenekte belirlemiş olduğumuz durumda bulunan adaylara iş olanaklarını verirsiniz. Bankalarda aynı bu şekilde işledikleri kredi notu sistemi sayesinde kimlerin ödemelerine riayet etmeleri veya kimlerin bankalara borçlu olduklarını ortaya çıkartıyor. Asıl konumuz olan kredi notu nasıl yükseltilir? Başlığına gelecek olursak, kredi notlarınızı bankalarınıza olan borçlarınızı ödeyerekten yükseltebilme durumunuz bulunuyor. Bunu nasıl yapabilirim? Diye sorular soran arkadaşlarımız içinde önerilerimiz var.
Bankalara Olan Borçlarınızı Kapatınız?

Bankalara olan borçlarınızı kapatmanız dahilinde sizlere olan güvence iki kat artarak ikinci kredi başvurularınızda onay almak için fazla sıkıntı çekme gibi durumla karşı karşıya gelmezsiniz. Borcu olan kişiler tekrardan bankalara borç ödeme kredilerini alarak birinci kredi kartı ve diğer aidat borçlarını kapattıktan sonra son çektiği kredileri ödeme aşamasına geçebilmektedir. Bütün borçlarınız tamamen sistemden silindiğinden dolayı bankalar sizlere tekrardan kredi vermek adına çalışmalar yürütüyor. Sizlerde verilen bu hizmetlerden yararlanmanız için öncelik olarak bankalara olan bütün borçlarınızı baştan sona sıfırlamanız gerekiyor. Aşağıda maddeler halinde anlatacağımız durumları gerçekleştirmek isteyen adaylar yukarda belirtmiş olduğumuz borçlardan kurtulmaları şarttır. Aksi durumda anlatacağımız işlemler kendi aleyhine yansımayacaktır. Kredi notları 3 ayda bir güncellendiği için sizlere sunacağımız koşulları bu süre zarfı içerisinde gerçekleştirme durumunuz olacaktır. O yüzden adımları uygularken sabırlı olmanızı öneriyoruz.

 

KBB Notu Nasıl Yükseltilir?

  • Öncelik olarak alışveriş merkezlerinde yapacağınız bütün alışverişlerinizi kredi kartınızla yapınız,
  • Yastık altında bulunan paralarınız var ise bunları bankaların mevduat hesabına yatırın,
  • Evlerinize her ay düzenli olarak gelen fatura sistemlerini otomatik talimatla yapın,
  • Kart ödemelerinizi zamanında yapınız, eğer kart borcunuz var ise bunları ödeme günü gelmeden önce yapmanız durumunda KBB açısından yüksek puan alma durumunuz olabiliyor,
  • Herhangi bir bankada borçlarınız var ise bütün işlemlerinizi buradan yapmanızı öneriyoruz, Çünkü tek bir banka üzerinde yapılan işlemler sizlere daha çok avantaj sağlayacaktır,
  • Ödeme almak için arkadaşlarınıza kefil olma durumunuz yaşanmış ise ödemelerini zamanında yapması adına kendisinden talepte bulunabilirsiniz. Yapılmayan ödemeler sizin aleyhinize olacağından dolayı sıkıntı yaşayabilme durumunuz olabilir. Belirttiğimiz adımları eksiksiz şekilde devam ettirmeniz durumunda KKB notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.