İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Başvurusu Nasıl Yapılır? 2018

2018 yılında düzenlenen yeni yasalara göre artan memur maaşlarıyla birlikte işsizlik maaşlarında da artışlar gözetlenmektedir. Son yıllarda gideren artmakta olan işsizlik durumları ülke geneline yayılmış bulunmaktadır. Bunların önüne geçilebilmesi için İŞ-KUR gibi bölümlerin kurulması yaşanmakta olan işsizlik sorunun giderilmesi amaçlanmaktadır. İşsizlik maaşlarından 6 ay boyunca yararlanabilen vatandaşların neler yapmaları gerektiğini ve nerelere başvurmaları gerektiği gibi temel konuları sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

 

İşsizlik Maaşı Almak İçin Ne Yapmamız Gerekiyor?

Çeşitli durumlardan dolayı işten çıkarılmakta olan vatandaşlar için düzenlenen yeni yasalar gereğince İŞ-KUR tarafından iş hizmeti talepleri karşılanabilmektedir. Aynı şekilde işsizlik maaşı adı altında da belirtilen ücretlerin karşılanması ve yeni işe girme zamanı süreci boyunca kendilerine işsizlik maaşı verilmektedir. Peki kimler yararlanabilir? İşsizlik maaşlarından yararlanacak olan vatandaşların en az 3 yıl boyunca bir iş yerinde görev yapması gerekiyor. Bununla birlikte ödenmiş 120 gün primi bulunması gerekmektedir. Belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda en az 6 ay en fazla ise 10 ay süreleri boyunca işsizlik maaşı verilebiliyor. Fakat işsizlik maaşı almanız için de iş yeri tarafından sözleşmenizin fes edilmesi lazım. Yani kısacası iş yeri bölümünüzün sizleri işten çıkartması gerekmektedir. Aksi taktirde belirlenen işsizlik maaşlarından veya yeni iş bulma imkanlarından yararlanmanız durumu söz konusu olamaz. İşten çıkarılan kişilerin kendilerine yakın olan İŞ-KUR kurumlarından herhangi birine en az 30 gün içerisinde başvuruda bulunması durumunda kendilerine sunulan formların doldurulmasıyla işsizlik maaşından yararlanma durumlarından yararlanabiliyorlar.
Kendiniz Sözleşmeyi Fes Etmişseniz Ne Yapmalısınız?

Yukarda belirtiğimiz gibi iş yeri sözleşmeniz sadece hizmet almış olduğunuz kurum tarafından sonlandırıldığı zaman işsizlik maaşından yararlanmanız sağlanabiliyor. Fakat sizlere bu konu hakkında da tavsiyemiz bulunuyor. Öncelik olarak tekrardan 3 yıl boyunca çalışmış olduğunuz kurumdan kendi isteğiniz üzerinden başvurunuzu iptal etmiş iseniz anlaşmalı olarak sigortanızı yatıracak olan bir iş yeri ile anlaşma yaparak 120 gün sonunda yani 4 ay sonra firma tarafından işten çıkarılma durumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum sonucunda İŞ-KUR kurumlarından bir tanesine başvuruda bulunarak işsizlik maaşınızın verilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

 

İşsizlik Maaşından Ne Kadar Yararlanabilirim?

İŞ-KUR tarafından alacağınız işsizlik maaşınızın belirlenebilmesi aslında tamamen sizlere bağlı bir şeydir. Yani iş yerinde ne kadar süre içerisinde sizin sigorta primleriniz yatırılmış ise o kadar işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Şimdi bunlara tablo üzerinden göz attıktan sonra yazımıza devam edelim.

  • 20 ay gibi süre çalışma durumunuz olduysa en az 6 ay,
  • 30 Ay sigortalı olarak çalışma durumunuz olduysa en az 8 ay,
  • 36 ay yani 3 yıl boyunca kesintisiz şekilde çalışma durumunuz olduysa en az 10 ay destekten yararlanabilirsiniz.

İŞ-KUR tarafından sağlanmakta olan hizmetlerden yararlanabilmeniz için sizlere yıl içerisine sağlanmakta olan iş imkanları süreçlerine katılmanız gerekiyor. Kurum işsizlik maaşlarını vermemek adına sizlere düzenli olarak yeni işlerde çalışmanız gerektiğini belirterek başvuruda belirtmiş olduğunuz çalışma kollarında iş imkanları bulmaktadır. En fazla 3 defa iş olanakların sunulduğu gibi belirtilen başvurulara katılmamanız durumunda da kurum tarafında otomatik olarak ödemeleriniz kesiliyor. Bu yüzden başvuru esnasında nerelerde çalışabileceğinizi ve hangi alanlarda iyi olduğunuzu dikkatli şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Yaptığınız başvuruda İŞ-KUR tarafından 15 gün içerisinde telefon ile görüşme sağlanmaktadır. Bu süreç içerisinde bağlanan en az maaş tutarı 821 TL iken en fazla alacağınız maaş tutarı ise 1.652 TL’ye çıkartılmıştır. Belirtilen şartları yerine getirmiyorsanız sizlere sunmuş olduğumuz tavsiyelerimiz den yararlanabilirsiniz.