Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar?

Bankalar bizlere istemiş olduğumuz evlerin alınması için belli şartlar dahilinde kredi imkanları tanımaktadır. Konut kredisi almak istediğimiz zamanda belirtilmekte olan kredi masraflarını da ödememiz lazım. Bankada imzaladığımız sözleşme yılları boyunca konut kredisi masraflarını ödememiz şartı benimseniyor. Bu şartları yerine getirdiğimiz zamanda ödediğimiz kredi borçları sonunda bütün işlemler adımıza geçerek ev sahibi olabilme durumunuz gerçekleşebiliyor. Eğer belirtilmekte olan şartlar yerini bulmaz ise banka tarafından gerekli olan işlemler başlatılarak ev sahibi olmamız engellenmektedir. Peki konut kredisi masrafları nasıl alınıyor? Veya kişilerin en düşük maliyetle konut kredisinden yararlanmaları için ne yapmaları gerekiyor? Gibi konuları detaylı şekilde incelemeye alalım.

 

Zorunlu Sigortanın Yapılması

Bankalar kullanıcılara kredi imkanlarını tanımadan önce mutlaka hayat sigortası yapılması için işlemler gerçekleştirmektedir. Yapacağınız herhangi bir kredi başvurusunda şartlar içinde yerini almakta olan zorunlu sigorta istenmesi kişinin ferdi kaza veya hayat sigorta gibi hizmet veren firmalarla sigorta yapmaları öngörülüyor. Fakat bazı kampanyalar süreci boyunca bankalar kişilerden bu zorunlu sigorta yapılandırmasını istemeyebilirler. Konut kredisi masrafları arasında yerini almakta olan zorunlu sigorta bedeli günümüzde 92 TL olarak belirlenmiştir. Kişilere ve alacakları faiz durumlarına göre değişiklik gösterebilmekte olan sigorta bedelleri tamamen bankanın sağlamış olduğu yaş kriterlerine ve limit değerine göre belirleniyor. Zorunlu sigorta süreci ödemelerin bitimine kadar yani sözleşmenin sona ermesine kadar süre içerisinde kişi tarafından yapılandırılması istenmektedir.

 

Dosya Masrafları

Dosya masrafları tamamen bankaların belirlemiş oldukları kredi durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Tüketici hakem heyetlerin toplanması ve belirlenmekte olan kredi tahsili yapılabilmesi için işlemlerin yürürlüğe geçmesini belirleyen durum içerisinde yerini alan dosya masrafı alınan ücretin %0,5’i kadar alınmaktadır. Yani başvuruda bulunduğunuz bankada ister olumlu isterseniz de olumsuz karar alın her iki durumda da istenmekte olan dosya masraflarını karşılamak zorundasınız. Dosya masrafları bir defaya mahsus olacak şekilde kişilerden temin edilmektedir. Yani ikinci veya üçüncü başvuru durumlarında kişilerden dosya masrafları alınmıyor. Şunu da belirtmek isteriz bankadan alacağınız kredi tutarına göre dosya masrafı belirlenmektedir. Yani ne kadar yüksek tutarda kredi alırsanız o kadar yüksek ödeme yapmanız gerekmektedir.
Ekspertiz Masrafları Nedir?

Sıfır daire veya ikinci el daireler satın aldığınız durumunda başvuruda bulunduğunuz bankanın kredisi imkanlarından yararlanmanız süreci içerisinde ekspertiz hizmetinden yararlanmanız gerekmektedir.ekspertiz yani bilir kişiler bulunduğunuz evin kontrolüne gelerek ortalama ücretlere tabi olacak olan raporu hazırlayan kişilerdir. Bankanın anlaşmalı olduğu herhangi bir firmadan gelen kişilerin evinizi baştan sona kontrol ederek istenmekte olan ücretlerin tamamını belirlemektedirler. Günümüzde en az ekspertiz ücreti 360 TL olarak belirlenmiştir. Ekspertiz hizmeti bankadan bankaya değişiklik gösterdiği için ortalama olarak 800 ile 900 TL arasında fiyat seçenekleri karşımıza çıkıyor. Kredi ile ev almak isteyen kişilerin yapmaları gereken zorunlu şartlar altında yerini almaktadır.

 

Kredi Erken Ödeme Tazminatı Ödemeleri

Bankalarda başvuruda bulunmuş olduğumuz konut kredileri belirlenmekte olan süreçler dahilinde sözleşmeyle birlikte ortaya çıkartılmaktadır. Ödeme talimatlarından önce belirlenen kredilerin ödemelerini gerçekleştirmek istediğimiz zamanda banka tarafından kredi tutarına göre %2’lik durumlarda ödeme almaktadır. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebildiği gibi % durum içerisinde yerini almaktadır. O yüzden bankalara ödemeleri erken yapmak yerine vade günlerinizi bekleme gibi durumlarla da karşı karşıya gelebiliyorsunuz. Konut kredilerinizin masraflarını düşürebilmeniz için bankanın sizlere yapacağı konut sigortası adı altında zorunlu sigortaları kendiniz firmalarla görüşme yaparak belirleyebilirsiniz. Bu durumda bankanın aracılık olup, fazla ödeme almasına engel olabilirsiniz.