KOSGEB Eğitimlerini Nasıl Veriyor? Başvuru Süreçleri Nasıl?

KOSGEB başvuru müracaatları geçtiğimiz yıllarda hizmet veren kurumlar üzerinden yapılabiliyordu. Fakat yakın zamanda işleme giren E-devlet uygulaması Türkiye vatandaşlarının bütün kamu ve diğer devlet kurumlarında yapacak olan işlemlerini bu alana eklemiş bulunuyor. Devlet destekli kredi alma veya en basitinden sigorta gibi temel işlemlerimizi sorgulama esnasında profesyonel hizmetler sağlayan E-devlet kişilere özel kullanıcı adı ve şifre özelliğiyle gelmektedir. Kullanıcı adı alanında TC kimlik numarası şifre bölümüne de başvuruda bulunacağınız PTT şubesinin sizlere verdiği şifreyi kullanarak giriş yapabiliriz. İlk defa giriş yapan kullanıcılar öncelikle profillerini oluşturmak adına belli bilgilerini doğrulamak zorundadırlar. Daha sonrasında yeni şifre ayarlarını da yaparak devlet kurumlarının sizlere olanak tanıdığı bütün hizmetlerden yararlanabilirsiniz. PTT kurulumlarına gittiğinizde yeni şifre alma bedeli olarak 2 TL ücret alınmaktadır.

 

E-devletle Başvuru Nasıl Yapabilirim?

Yukarda da sizlere anlattığımız gibi bütün devlet kurumları E-devlet çatısı altında toplanarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına buradan hizmetler sağlamaktadır. Bunun sayesinde şubelere gitmemize ve resmi kurumlarında oluşan kuyruklara son vererek daha kolay işlemler yapabilme seçenekleri bizlere sunuluyor. E-devletten KOSGEB kredilerine başvuru yapmak isteyen adaylar kosgeb.gov.tr sitesine giriş yaparak karşılarına bulunan giriş bağlantısına tıklamaları gerekiyor. Burada açılan sekmede il filtresi gibi temel seçenekler belirlenmektedir. İl filtresinde hangi bölgede iş yapmak istediğinizi seçerek aşağıda yer alan E-devlet ile başvur butona tıklamanız gerekmektedir. Bu sekmeden sonra E-devlet resmi internet sitesine yönlendirme yapmanız ve PTT’den aldığınız kullanıcı adı şifreyi girmeniz dahilinde sisteme giriş sağlayabilirsiniz.
Başvuru Süresi Nasıl Geçiyor?

Yukarıda belirttiğimiz başvuru sürecini atlattıktan sonra karşınıza çıkacak olan ikinci adımları da düzenli şekilde yapmanız gerekiyor. Öncelik olarak başvuru yapacağınız ilde ikametgah ettiğiniz yeri seçme gibi zorunluluğunuzun olmadığını belirtmek isteriz. Bunu göz önünde bulundurarak sizlere yakın olan kırsal veya ilçe bölgelerini seçerek mülakat ve girişimcilik kursunu daha zahmetsiz şekilde bitirebilirsiniz. Mülakat sınavları genelde insanlar tarafından çok zorlu bir süreç olarak gözükebiliyor. Fakat mülakat sınavlarında nelerle karşı karşıya geldiğimizi bildiğimizden dolayı bu tür sıkıntılara girmemize gerek yok. KOSGEB başvurularında sizleri aldıkları mülakat esnasında tamamen ne kadar ciddi olduğunuzu ve bu alanda nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında bilgiler edinmek isterler. Eğer sağlam bir duruş sergilerseniz verilen sorulara öz güvenli şekilde cevap verirseniz hiçbir sorun yaşamadan mülakat sınavlarını başarıyla geçebilirsiniz. Yazılı sınavlarda belirtmiş olduğumuz ders saati ve diğer temel şartları yerine getiren kişilerde sınavlarda zorluk çekmeden geçebilmektedirler.

 

KOSGEB Eğitimleri Kaç Gün Sürüyor?

Günlük hayatta en çok merak edilen ders süreçleri bazı girişimci adayların çalıştıkları günlerle çakıştığı için ciddi sorunlar yaşayabiliyorlardı. Fakat sistemin hafta sonu Pazar günleri dahilinde yapılmasıyla birlikte bu sorunda ortadan kalkmış bulunuyor. KOSGEB girişimcilik derslerinde resmi sitesinde de belirttiği üzere 32 saat ve 4 günden oluşacak olan bir maratondan geçmenizi istemektedirler. Pazar günleri verilen dersler tamamen bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Yani kullanıcılar derslere katılma saatleri sabah öğle gibi aralıklara değişme yaşayabiliyor. O yüzden ders saatleriniz bulunduğunuz ile göre belirlenmektedir. Dersler tamamen uzman kadrolardan oluşan KOSGEB görevlileri tarafından verilmektedir. Derslerinizin ilerleyen süreçlerinde daha bilgili hale gelebilmeniz ve KOSGEB hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını alabilmek adına Kurum tarafında bulunan Profesörler derslerinize katılım sağlamaktadır. Katılım esnasında dersinizin içeriğinizi sizlere anlatarak bu hayatta nasıl ilerleme sağlayacağınız gibi temel bilgileri tarafınıza sunuyor. Şunu da belirtmek isteriz derslere heyecan ve azimle katılan arkadaşlar hedeflerine ulaşarak istedikleri başarıyı elde edebilirler.