Krediyle Kimler Emekli Olabilir?

Devlet tarafından alınan faizli kredilerde gününü doldurmuş olanlar fakat SGK ve BAĞKUR gibi kurumlara borcu olanların emekli olmaları için gerekli yasalar devlet tarafından tekrardan tasarlandı. Kredi notları düşük olduğu için emekli olmayan ve bankalardan kredi alamayan kişilere özek olarak Ziraat Bankası ile yapacakları protokol imzaları sayesinde uzun vadeli kredi kullanarak vakit kaybı yaşamadan emekli olabilme şansını elde edebilirler. Emekli olma durumu ülkemizde bütün ileri yaştaki vatandaşları el altına aldığı gibi günleri doldurmuş fakat SGK kurumlarına borcu olan kişilerin emekli olması tasarısı gündeme Ziraat Bankası avantajı sayesinde gelmiş bulunuyor. Protokol başvurusu yapmak isteyen kişilerin yapmaları gerekenleri sizlere aşağıdaki yazımızda mercek altına alacağız.

 

Kredi Hizmeti Sayesinde Emekli Olabilirsiniz

Ülkemizde yaşanan kredi sorunu nedeniyle emekli için yaşını doldurmuş fakat SGK ve BAĞKUR kurumlarına olan borçları nedeniyle emekli olmayanlar için müjdemiz var. Bankalara olan borçların birikmesi sonucunda emekli olmayan ve aynı zamanda kredi notları da düşük olduğu için kredi alamayan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından destek sağlandı. Ziraat Bankası ile SGK arasında imzalanan protokole göre yaşını doldurmuş olanların emekli olmamaları ve kredi puanları düşük olduğundan dolayı bankadan kredi tahsili yapamayanlara özel kredi tahsilatı yapılacaktır. Anlaşma sadece Ziraat Bankasını kapsadığı gibi kredi puanı düşük olan kişilerin emekli durumu içerisinde kolaylıkla anlaşmalı bankadan kredi alarak bağlı olduğu kurum tarafınca emekli olabilme durumunu gösterebilmektedir.
Sözleşme Kimler İçin Geçerli Kılınıyor?

Daha önce ülkemizde bankalar tarafından kredi notları düşük olan vatandaşlara kredi imkanları tanınmıyordu. Fakat sonradan SGK ile yapılan anlaşmaya göre emekli olma yaşını doldurmuş olan vatandaşların yapacakları başvuruda anlaşmalı bankalar dahilindeistemiş olduğu kredi tutarını alabilmektedir. Peki sağlanan kredi avantajları kimler için geçerli?

  • Başvuruda bulunacak olan kişilerin gerekli olan yaşlarını ve yıl şartlarını eksiksiz şekilde yerine getirmeleri gerekiyor,
  • Emeklilik ve yaş planlarını tamamlayan kişilerin eksik primleri olduğu taktirdebulunmakta olan eksik ödemelerini kapatacak olanlar,
  • BAĞKUR hesapları kapatılan kişilerin sürelerini aktif ettiklerinde emekli olma hakkını elde edenler SGK tarafından sağlanmakta olan Ziraat Bankası anlaşmalı krediyi almaya hak kazanabiliyorlar.

Kredi Geçerlilik Tarihi

Krediyle emekli olmak isteyen vatandaşlar için adeta bayram şekeri olarak gelen yeni protokoller 1 Mart 2018 tarihi ile 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında geçerliliğini koruyacaktır. Belirtmiş olduğumuz ilk tarih başlangıcından itibaren yukarda saymış olduğumuz şartları yerine getirecek olanlar ziraat bankası protokolüne başvurarak emekli olma durumunu gerçekleştirebilirler. Sizlere belirtmiş olduğumuz tarihlerin geçmiş olmasına da üzülmeyin. Çünkü yapılan başvuruların büyük yoğunluk göstermesi sonucunda konu ile yakından ilgilenen kişiler için tekrardan iki defa uzatılma durumu yaşanabilir. O yüzden belirtmiş olduğumuz tarihlerin geçmesi durumunda da ilgili banka ile görüşme sağlayarak durumun uzatılacağı hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

 

Krediyle Emekli Olmak İsteyenler İçin Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredi hizmetinden yararlanarak emekli olmak isteyen vatandaşların kendilerine sunulmuş olan 48 ay vade imkanlarından yararlanabilmektedirler. Kullanıcılar emekli oldukları zamanlarda banka tarafından kendilerine tahsil edilen ödemelerin alınması da ayrı durum içerisinde yerini almaktadır.Kredi ödeme faiz oranlarının %1,28 seçenekleri arasında bulunmasıyla geri ödeme yapacak olan adayların fazla sıkıntıya girmeden ödemelerini yapabilmeleri kredi alma olanaklarını yüksek tutmaktadır. Yani ortalama 5000 TL 24 vade ile hizmet alanlar 250 TL, 36 vade ödemesi ve 182 TL, 48 ay içerisinde aylık ödeme planı 148 TL olarak değişim gösterebiliyor. Kişilerin emekli olduktan sonra ödemeleri yapması durumu son derecede cazip hizmetlerin sunulduğunu da ortaya koymaktadır.