Esnaflık hayatına girenler veya bu yola girmek için çalışmalarını sürdürmekte olan kişiler bankalardan kredi alma konusunda kararsız kalmaktadırlar. Çünkü kendilerine nasıl hizmet sağladıkları ya da geri ödemeli faiz oranlarının ne kadar olduğu hakkında bilgi sahibi değiller. Küçük ölçekli esnaf sahibi olmak isteyen kişiler bankalardan en uygun fiyatlarda kredi hizmetleri almak için kendilerine hazırlamış olduğumuz bu yazımızda rehber olmaya çalışacağız. Öncelik olarak bankalardan kredi almanız için belirtilmekte olan evrakların hepsine sahip olmanız gerekiyor. Daha sonrasında girişimcilik veya diğer belgelerinizin olması durumunda Devlet destekli kredi imkanlarına da başvurarak geri ödemesiz size katkı sağlayacak kredilerden yararlanabilme durumlarınız söz konusu olabiliyor. Şimdi gelelim asıl konumuzu incelemeye.

 

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

İş yeri kurmak isteyenler veya işlerini devam ettiren adaylar belli durumlardan dolayı destek almak için bankalara kredi almak için başvuruda bulunmaktadırlar. Daha önce iş yeri olan kişilerin yaptıkları başvurularda tamamen aldıkları bilançolara bakarak kredi tutarları banka tarafından belirlenmektedir. Yeni başlayan adaylarda ise kredi notlarına bakarak ne kadar kredi alacakları konusu kesinleşiyor.Adaylar daha önce bankalardan kredi almış ve düzenli ödemesini yapmamış ise bu durum kredi notunu kötü etkileyerek kredi almalarını zorlaştırmaktadır. Fakat bankalar tarafından herhangi bir sıkıntısı olmayan kişiler yapacakları başvurularda sıkıntı yaşamadan kredi hizmetlerinden yararlanabilecekler. Türkiye’de en uygun destek kredi hizmetlerini sağlamakta olan Halk bankası bu alana da elini uzatarak yeni başlayan kişilere %4 oranında geri ödemeli faiz seçeneklerini sunuyor. Daha önce iş yeri olan kişiler bulundukları esnaf ve sanatkarlar odası üyelikleri sayesinde kredi alabilmektedir. Üyeliği olmayan adaylar nüfus cüzdanları ve mali bilançolarının belgelerini alarak Türkiye Halk Bankasına başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.
Devletten Kredi Faiz Oranları Nasıl Alınır?

Küçük esnaflara destekte bulunmakta olan KOSGEB yapılan bütün Kobi alanlarına elini uzatmaktadır. Kobi alanını kapsamanız için iş yerinizde en az bir kişiyi çalıştırmak zorundasınız. Yani isterseniz bir kişi isterseniz de 50 kişi çalıştırın yine aynı statüde yer alarak Kobi desteği adı altında yapılan kredilerden faydalanabileceksiniz. SGK prim borcu olmayan veya vergi daire başkanlıklarına herhangi bir nedenden dolayı borcu olmayan kişiler KOSGEB devlet onaylı destek paketlerinden yararlanabilmektedirler.Peki küçük esnaf kredi faiz başvurumu nasıl yapabilirim? KOSGEB hizmetlerinden yararlanabilmeniz için öncelik olarak sistemin veri tabanına kaydınızı oluşturmanız gerekiyor. Kayıt işlemlerin tamamlanmasından sonra KOSGEB kredi faiz destek programından yararlanmak isteyen adaylar Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanında bulunan bilgileri dolduraraktan başvurularını yapabiliyor. 2008 yılında kredi faiz desteklerini uygulamaya koyan KOSGEB anlaşmalı olduğu bankalardan küçük esnaf adaylarına 300 bin TL değerinde destek vermektedir. Üstelik geri ödemeli 48 ay vade seçenekleriyle hizmeti sunuyor.

 

Esnaflar Kefil Aracılığıyla Nasıl Kredi Alabilirler?

Büyük veya küçük ölçekli esnafların Kefalet kooperatifi aracılığıyla kredi almaları için esnaflar odasına ve kooperatife üye olmaları şartı bulunmaktadır. Burada üyelikleri olan esnaflar almak istedikleri kredileri dilekçe halinde yazarak kayıtlı olduğu bölüme icra eder. Kredinin uygun görülmesi ve odanın belirlemiş olduğu şartları taşıması durumunda Türkiye Halk Bankası ile iletişime geçilerek kişinin kredi alınması için talepte bulunulur. Talep isteği banka tarafından 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Bu süre zarfında başvuruda bulunan esnafın gelir ve gider konusunda bulunan bütün konuları banka alanında araştırılmaya alınıyor. Kredi almasında herhangi aksi durum bulunmamasında kendisinin talebinde bulunduğu kredi tutarı verilmektedir. Esnaf kredisi için gerekli olan belgelerinizi oluşturduktan sonra ilgili bankaya giderek kredinizin sözleşmesini imzalayabilirsiniz.