Öğrenciye Verilmekte Olan Devlet Desteği Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Yeni eğitim öğretim yılında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite okullarında eğitim alan öğrencilerin maddi durumu olmadığı durumlarda devlet tarafından verilmekte olan yardım elinden faydalanabiliyorlar. SED adı altında Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından sağlanan yardım eli kampanyası memur katsayı maaşlarına göre de değişiklik gösterebiliyor. Maddi durum yetersizlikten dolayı çocuklarını okutamayan ebeveynlerin devlet tarafından sağlanmakta olan desteği alabilmeleri için öncelik olarak kendilerinden istenen şartları yerlerine getirmeleri gerekiyor. Başvuruların nasıl yapılacağı veya kimler bu destekten yararlanabilecek gibi detaylı paylaşımları sizlere bu konumuz da mercek altına alacağız.

Okuyan Çocuklara Verilen Devlet Desteği

Ülkemizde yaşanan maddi durum geçinme sorunların artmasıyla birlikte yüzlerce aile çocuklarını okutmakta büyük sıkıntılar çekmeye başlamış bulunuyor. Devletin eğitime daima açık kapıları sayesinde aileler kendilerine sağlanan destek sayesinde eğitim ücretlerin karşılanacağı maaşları alabiliyorlar. 2017 – 2018 yılında artan memur maaşlarıyla birlikte artış gösteren öğrenci destek maaşları yeni dönemde aşağıdaki liste gibi belirlenmiştir.

  • Okul öncesi eğitimlerin tamamlanması için verilen destek miktarı 465 TL,
  • İlkokula giden çocukların maddi durumları olmayan ailelere sağlanan eğitim desteği miktarı 684 TL,
  • Ortaokula giden çocukların okutulması için devlet tarafından desteklenen eğitim desteği miktarı 730 TL,
  • Üniversite eğitim kuruluşlarında okuyan öğrencilerin yararlanabilecekleri destek ise 821 TL olarak belirlenmiştir.
  • Yetişkinlerin kuruluş bakımından ayrılmasından dolayı verilmekte olan destek imkanları 365 TL’dir.

Zor durumda olan ailelerin çocuklarını okutabilmeleri için sağlanmakta olan destek eğitim talepleri ailelerin çocuklarını yurt gibi kurumlara vermemesini engelleme amaçlı düzenlenmektedir.
Eğitim Durumu Olanlar Destek İmkanlarından Yararlanabilir Mi?

SED yani Sosyal ve Ekonomik desteği adı altında verilmekte olan yardım parası çocukların sadece eğitim yılları içerisinde sağlanmaktadır. Ailelerin maddi durumları olduğu zamanlarda verilen destek imkanları devlet tarafından otomatik olarak kesiliyor. Aynı şekilde maddi durumları elverişli olan aileler sağlanmakta olan destekten yararlanma gibi durumları söz konusu değildir. SED kurumu tarafından 6 ayda bir destek verilen ailelerin maddi durumları gözetlenebilmesi adına evlerine ziyaretler yapılmaktadır. Bu durum kuralları içerisinde aile maddi durumlarında iyileşmeler yaşanmış ise sağlanmakta olan destek tekrardan kesilmektedir. Başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen aileler kendilerine yakın olan İl müdürlüklerine veya bağlı oldukları Sosyal Hizmetler kuruluşlarına başvurarak destek talebinde bulunabilirler.

Başvuru Esnasında Gerekli Olan Belgeler

Öncelik olarak sizlere yukarıda bahsetmiş olduğumuz kuralları eksiksiz şekilde yerine getirebilecek durumdaysanız SED tarafından sağlanan destek imkanlarından yararlanabilirsiniz. Aile ve Sosyal İşler İl Müdürlüğüne yapacağınız başvuruda sizlerden istenmekte olan belgeler ise şu şekildedir;

  • C kimlik numaranızı bulunduran belge veya sürücü belgeniz,
  • Ebeveyni olduğunuz çocukların okumalarını belirten belge,
  • Gerekli durumlarda istenmekte olan sağlık raporu,

İŞ-KUR veya değişik meslek dallarında hizmet sağlayan kuruluşlarına başvuruda bulunduğunuza dair belge bulunması durumunda sizlere yakın olan İl müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Yukarıdaki yazımızda sizlere sağlık açısından herhangi bir sorunu olmayan kişilerin nasıl başvuru yapacakları hakkında detaylı bilgilendirme yaptık. Şimdi ise sağlık koşulları elveriş vermeyen ebeveynlerin kendilerine sağlanmakta olan eğitim desteğine nasıl başvuru da bulunacakları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Belirtmiş olduğumuz gibi sağlık durumları iyi olmayan kişilerin başvurularını BİMER veya Posta aracılığıyla yapabilirsiniz. Eğer sizlere yakın olan İl müdürlükleri hakkında bilgi sahibi değilseniz. Aile politikalar bakanlığının resmi internet sitesi olan www.aile.gov.tr adresine giriş yaparak sizlere yakın olan il müdürlüklerini görebilirsiniz. Yada dilerseniz bakanlık tarafından sağlanmakta olan telefon numaraları alo 184 veya 144 numaralardan bir tanesi ile iletişime geçebilirsiniz.