Sürekli artan ihtiyaçlar ve farklı ürün veya hizmetlere sahip olabilmek için tüketici olarak nakit para ihtiyacı duyabiliyoruz. Buna ek, meblağ olarak yüksek tutarlarda olan bu ürün veya hizmetlere yönelik nakit akışını bulamadığımızda ise, yakın çevremizden bulmaya çalışıyoruz. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar ve dövizin sürekli olarak oynak bir halde olması bu tür borç alma ve verme ilişkilerini de olumsuz etkiliyor. Buna yönelik son bir çare olarak görülen bankalar ise tüketicilere borç erbabında emsal olan kredili ürünler üzerine olanaklar sağlamaktadır. Buna yönelik bizlerde bu olanaklardan biri olan PTT kredi hakkında merak edilenler hakkında detaylı bilgiler hazırlayarak konumuzun devamında sizlere en ince ayrıntısına kadar aktaracağız. Öncelikle PTT’nin nasıl bir faaliyette olduğunu ve ne gibi avantajlar sağladığına bir göz atalım.

Tarihi kapsamda Osmanlı Devleti’ne ait bir kuruluş erkanına sahip olan PTT(Posta, Telgraf ve Telefon Teşkilatı), uzun yıllar boyunca ayakta kalan ve işleyişlerine devam eden devi bir ağa sahip olmaktadır. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde merkez bina ve şubeleri ile halkın hizmetinde duran ilgili kurum, bu kapsamda günümüze kadar başarılı bir şekilde işleyişlerini sürdüremeye devam etmektedir. Fatura ödeme ve daha birçok farklı işleyişin yer aldığı kurum nezdinde son dönemlerde PTT Kart kapsamında kullanıma açtırılan ATM’lerden sonra kredi olanaklarını da tüketicilere sunmaya başladı. PTT, krediler üzerine sağladığı bu olanakları ise kendi nezdinde değil anlaşmalı olduğu devlet destekli ve özel sermayeli bankalar aracılığıyla yapmaktadır.

PTT Kredisi Veren Bankalar Hakkında Bilgi

Hemen üst kısımda da belirttiğimiz üzere birçok banka ile anlaşmalı olarak çalışan PTT, bu bankalar üzerinden PTT kredisi üzerine başvuru taleplerini almaktadır. Bu bankalar tarafından sağlanan kredili ürünler her kredide de olabildiği gibi kendi nezdinde de tüketicilerden birtakım şartları yerine getirmesini istemektedir. Şartlara değinmeden evvel hemen aşağıda maddeler halinde sıraladığımız bankalar ve bu bankalara ilişkili olan kredi ürün isimlerine göz atmanızda fayda var.

Her Derde Deva Masrafsız İhtiyaç Kredisi (Denizbank)
Kredi Postal – Kredi İşlemleri (ING Bank)
N Kolay Emekli Kredisi (Aktifbank)
Nakit Hazır (Odeabank)
Vakıf Kredi (Vakıfbank)
Jet Kredi (Türkiye Ekonomi Bankası – TEB)

PTT Kredisi Nasıl Alınır?

Yukarıda bankalar aracılığıyla bu krediden türünden faydalanabileceğinizi belirtmiştik. Fakat buradaki esas konu başvuru formunun banka da değil, PTT üzerinden gerçekleştirilmesi üzerine olduğunu da söylemekte fayda var. Buna hitaben öncelikle size en yakın PTT şubesine giderek, görevli olan kişiden kredi başvuru formunu talep etmeniz gerekiyor. Gerekli formu eksiksiz ve hatasız olarak doğru bilgilerle doldurduktan hemen sonra form, elektronik sistem vasıtasıyla tercih ettiğiniz kredinin çekileceği bankaya iletilmektedir. Talep edilen krediye ait belgenin incelenmesi ve size ait KKB raporları da olumlu sonuçlar vermesiyle kredi talebiniz onaylanmaktadır.

Denizbank PTT Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi

Kısa zaman öncesinde dış sermayeli dünya devi bir banka kuruluşuna satışı gerçekleşen Denizbank, genellikle kobiler üzerine kampanyalar düzenlemektedir. Denizbank PTT kredisi üzerine yapacağınız başvurularda 36 bin TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. 48 aya kadar varan vade seçeneklerini sizlere sunan banka, %1,29’dan başlayan faiz oranları ile sizlere bu ürünü sunmaktadır.

ING Bank PTT Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi

Türkiye’nin Turuncu Bankası olarak da anılan Hollanda lokasyonlu dünya devi banka, PTT aracılığı ile tüketicilere ne şart, ne de kefil zorluğu sorunları çıkarmaksızın 40 bin TL’ye kadar kredi kullanabilme olanağını tanıyor. Bu kredi tutarına yönelik %1,44’den başlayan faiz oranlarıyla kredili ürünü sağlamaktadır. Ek olarak 48 aya kadar varan vade seçeneklerini tüketiciye sunuyor.

Aktifbank PTT Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar arasında adı pek duyulmasa da hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahip olan Aktifbank, tüketicilere kredi olanaklarında finansal çözümler sunuyor. İlgili banka 40 bin TL’ye kadar sunduğu kredi limit tutarına yönelik %1,64’den başlayan faiz oranı ve 48 aya kadar varan vade seçeneklerini sunuyor.

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) PTT Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi

Çok sayıda kredili ürün türlerini meslek grupları başta olmak üzere hemen her ihtiyaca yönelik sunumlar yapan TEB, PTT kredisi ile ilgili de ürün paketini tüketicilere sunuyor. PTT ile yaptığı anlaşma nezdinde başvurusu onaylanan tüketicilere %1,55’ten başlayan faiz oranları eşliğinde 20 bin TL’ye kadar kredi tutar limiti sağlıyor. Buna yönelik 48 aya kadar varan vade seçeneklerini de sunmaktadır.

PTT Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru yapacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
Başvuruda bulunacak olan kişinin aylık gelir belgesi beyan etmesi zorunludur.
Kredi notu değeriniz bankalar nezdinde iyi bir puana yönelik olması gerekmektedir.
Not: Bu 3 maddeyi tam anlamıyla kapsıyorsanız PTT’nin sunduğu kredi olanağından rahatlıkla faydalanabilirsiniz.