Merhaba sizlere gelir belgesiz ve yeni kredi kartı alma hakkında bilgilerden oluşan makalemizi baştan sona kadar okumanızı tavsiye ederiz. Son yıllarda kredi kartı kullanımı eskiye oranla oldukça artmış durumdadır. Kişiler nakit para kullanmak yerine, hem sağladığı avantajlar hem de para harcamadığı düşüncesi oluşturduğundan, nakit para yerine kredi kartı kullanmayı tercih etmektedir. Öyle sanıyoruz ki, çevremizde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı oldukça nadirdir.Fakat yine de daha önce kredi kartı kullanmamış, 18 yaşını doldurmuş veya bir bankanın kredi kartına sahip olmak isteyen kişiler yeni kredi kartı alma konusunda bilgi edinmek isteyecektir. Bu yazımızda sizlere yeni kredi kartı alma hakkında detaylı tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Yeni Kredi Kartı Alma Şartları

Bankalar yeni kredi kartı alma işlemleri sırasında, müşterilerinde birtakım şartlar aramaktadır. Bankaların genelinde geçerli olan bu şartların birinde eksiklik olması durumunda, yeni kredi kartı alma işleminiz olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Yaş Sınırı: Bankaların müşterilerinde ilk önce aradığı şartlardan biri elbette 18 yaş sınırıdır. Yeni kredi kartı almayı düşünen bireylerin, mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaş altındaki bireyler yeni kredi kartı alma için bankalara başvuru yapsalar dahi, başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.18 yaş altında kredi kartı kullanabilmenin tek yolu, ebeveynlerinin sahip olduğu kredi kartından ek kart çıkartılması halinde mümkün olacaktır.

Kredi Notu: Son yıllarda yeni kredi kartı alma işlemleri sırasında, bankaların müşterilerinde kontrol ettiği ilk bilgi kredi notudur. Daha önce bankalarla çalışmış, kredi kartı sahibi olmuş veya kredi çekmiş kişilerin, bankalar arasında oluşturulan bir kredi notu bulunmaktadır.

Kişilerin borçlarını zamanında ödemeleri, ödemelerinde aksaklık yaşamamaları bankalar arasında kredi notunu yükseltmektedir.

Fakat kredi kartı borcunu zamanında veya hiç ödemeyen, gelir ve giderlerini doğru yönetemeyen kişiler için kredi notu giderek düşmektedir. Buda bankaların müşterileri yeni bir işlem sırasında, tanıyabilmeleri ve başvurularına olumlu ya da olumsuz cevap vermeleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Kredi notu “0” olan kişileri az riskli grup sayılmakta ve çalışma durumunu belgeleyebildiği durumda yeni kredi kartı alma konusunda avantajlı olacaktır. “1- 699” kredi notu bankalar için en riskli grup olarak sayılmakta ve bu sayı aralığında kredi notuna sahip olan kişilerin başvuruları olumsuz cevap almaktadır.

“700-1099” kredi notu orta risklidir fakat gelir beyanında bulunduğu vakit kredi kartı alabilmektedir.”1100-1499” az riskli,1500-1699 olumlu kredi notu,1700-1900 kredi notuna sahip olan kişiler ise bankalar tarafından en iyi müşteri anlamına gelen nota sahiptirler.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Veren Bankalar 

Gelir belgesiz kredi kartı almak zordur ancak imkansız değildir. Gelir belgesiz kredi kartı veren bankalarda genellikle müşterilerin kredi siciline göre işlem yapılmaktadır. Bazı bankalarda kredi kartı başvuru işlemleri sms yoluyla da yapılabilmektedir. Gelir belgeniz yoksa bankalar sizden kira vs gibi ek geliriniz olduğuna dair talepte bulunabilir. Ayrıca çalışmıyorsanız ve gelirinizi belgeleyemiyorsanız kredi kartı alabilmeniz için kredi notunuzun 1400 üzerinde olması gerekmektedir. Ev hanımları, emekliler ve öğrenciler kredi kartı alımında daha avantajlıdır.

YapıKredi Bankası ve Garanti Bankası genellikle müşterilerindengelir belgesi talep etmemektedir.

Kredi kartı başvurusu için bankanın resmi sitesi ve şubelerini kullanınız. Bunun dışında başka bir yere başvuruda bulunmayınız.

Ancak belirttiğimiz gibi kredi sicilinin temiz olması her zaman önemlidir. Eğer sürekli bankalara borç takıyor veyahut zamanında ödemelerinizi yapmıyorsanız yeni kredi kartı alımınızda sizin karşınıza çıkacaktır. Yeni kredi kartı almak için bankaların resmi sitelerine veya şubelerine bireysel olarak başvuru yapınız. Aracı ve komisyoncu kesinlikle kullanmayınız.

Borç Durumu: Müşterilerin daha önce kullanmış olduğu kredileri veya başka kredi kartı borçları bulunuyor ise, bankalar öncelikle var olan borçların durumunu, ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığını mutlaka inceleyecektir. Şayet yeni kredi kartı alma sırasında ödeyebileceğinizden yüksek oranda kredi kartı limitine başvurmuşsanız, banka diğer borçlarınıza oranla istediğinizden daha az limitte bir kredi kartı almanıza onay verecektir.

Yeni Kredi Kartı Alma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda bankalar teknoloji ile birlikte, işlemlerin daha hızlı bir şekilde sonuçlanması sağlamak için kendilerini her geçen gün geliştirmektedir. Eskiden yeni kredi kartı alma işlemleri için banka şubelerinde saatlerce sıra bekleyip, birçok evrak hazırlayıp kredi kartı başvurusu yapıyorduk. Şimdi ise yeni kredi kartı alma için bankaya “sms” atmak yeterli olmaktadır.

Birçok banka kredi kartı başvurularını “sms” üzerinden alırken, bankaların web sitelerinde yer alan hızlı kredi kartı başvuru formları da, en sık tercih edilen kredi kartı başvurusu arasında yer almaktadır. Elbette bunların dışında dileyen müşteriler en yakın banka şubesinden veya bankaların ATM’lerinden kredi kartı başvurusunda bulunabilmektedir.