Ziraat Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Ülkemizde hızla gelişim gösteren bankacılık sektörü bireysel ve kurumsal kullanıcılarına en iyi hizmetleri sağlamak adına sürekli olarak yeniliklere gitmektedirler. Mobil alanında iyileştirme faaliyetlerine giden bankalar şubelere gitmemize gerek kalmadan bütün işlemlerimizi bir tık uzağımızda yapmamıza olanaklar tanımaktadırlar. Ziraat bankası da bildiğimiz gibi devlet kolu altında hizmet sağlayan bankalar arasında yerini alıyor. Her geçen gün mobil uygulamasını geliştirmekte olan Ziraat bankası sayesinde kullanıcılar karşıdaki kişilere havale ücretlerini ücretsiz şekilde yapabilmektedirler. Aynı şekilde ziraat bankasında kartı olmayan kullanıcılarda ATM’lerden para çekebilmektedirler. Bunun için havale yapılacak olan kullanıcılar arasında gönderi tarafın bankanın bireysel kullanıcı olması şartı bulunuyor. Transferi alacak olan taraf yani alıcı bölümün kartı olmadan da numarasına gelen ödemeyi alabiliyor.

 

Ziraat Bankası Cebe Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankadan bankaya değişim gösteren Cepbank sistemi belirtilen işlemlere göre ücretler tahsil etmektedir. Mobil uygulama sayesinde gerçekleştirilebilen cebe havale sisteminde kullanıcılar istedikleri zamanda günlük 500 TL limiti geçmeyecek şekilde havale yapabilmektedirler. Aylık işlem limiti Ziraat Bankası cebe havalelerde 5.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Belirtilmekte olan sınırların dışına çıkamayacağınız gibi günlük en az 20 TL en fazla ise 500 TL gönderebiliyorsunuz. Mevduat veya avans hesaplarınızda TL olduğu sürece istediğiniz gibi cebe havale işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aslında Cebe havale durumunu QR kod ile para çekme yöntemine bağdaş kurabiliyor. Çünkü her iki yerde de kartsız şekilde ATM önüne gidilerek telefon numarasına ya da QR koduna tanımlı ödemeleri alabiliyoruz. Burada ki tek fark QR kod sistemiyle sadece kendi mobil bankacılıkta belirtiğiniz tutarı çekebilmenizdir. Cebe havale de ise gönderilecek tutarı sisteme girdikten sonra hangi numara üzerinden çekim işlemlerin yapılacağını belirtmeniz yeterli olacaktır.
Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale yapmak isteyen kullanıcılar bankalarından hizmet aldıkları mobil bankacılık uygulamasını kullanmaları gerekiyor. Yukarıda anlatmış olduğumuz işlem limitlerini aşmadıkları müddetçe uygulamalarına giriş yaparak gönderilecek kişinin numaralarını belirtmeleri gönderim için yeterli olacaktır. Peki ilk defa uygulamaya giriş yapacak olanlar nasıl cebe havale sisteminden yararlanabilirler? Sisteme yeni giriş yapan kullanıcılar Ziraat Bankası uygulaması indirerek karşılarına çıkan şifre isteme ekranında kendi kart bilgilerini tanıtmaları gerekiyor. Daha sonrasında giriş yapacağınız uygulamada seçenekler kısmına gelerek cebe havale sekmesine tıklayınız. Önünüze çıkan yeni ekranda hangi numaraya para transferi yapacağınız ve ne kadarlık limit göndereceğinizi belirtin. Yaptığınız para transfer onayından sonra ortalama 3 dakika içerisinde karşıdaki kişi ödemeyi ATM’ler aracılığıyla çekebilir. Bu konuda bilgi sahibi olmayan kullanıcılar yukarıda anlatmış olduğumuz uygulamalı anlatımları deneyerekten sorun yaşamadan cebe havale işlemlerinden yararlanabilirler. Ziraat bankası üzerinden cebe havale adımlarını sorunsuz şekilde yapan kullanıcılar diğer bankalarda da yapacakları aynı işlemlerde para transferlerini yapabileceklerdir.

 

ATM’den Cebe Havale Nasıl Çekilir?

ATM’lerden cebe havale işlemlerini yapabilmeniz için öncelik olarak kartı olan kullanıcılar mobil uygulama üzerinden sizlere ödeme yapmaları gerekiyor. Kullandığınız numaraya tanımlanan ödeme esnasında sizlere referans numarası gelmektedir. ATM önüne gittiğinizde para çekme bölümünden cebe havale seçeneği işaretleyerek karşınıza çıkan ekranda referans numarası istenecektir. Karşı taraftan aldığınız referans numarasını sisteme tanıtarak sorun yaşamadan para transferini bankadan çekebilirsiniz. Telefon numaranıza gönderilen para tutarı yaklaşık olarak 24 saat boyunca bekleyebiliyor. 24 saat sonunda istenilen ödeme kişi tarafından çekilmezse iptal aşaması başlayarak tekrardan gönderimi sağlayan kullanıcının hesabına para transferi gerçekleştiriliyor. Yapılan bütün cebe havale işlemlerinde 1,5 TL oranında kesinti ücreti banka tarafından hesabınızdan tahsil edilmektedir.